- محتویات اصلی صفحه

پورتال استان آذربایجان غربی

خانه
اموزش
اشتغال، صنعت، تجارت
سلامت و امنیت
خانه و خانواده
  
پورتال استان آذربایجان غربی > صفحات > Gardeshgari > MozeHa > MozeMahabad  

Web Part Page Title Bar image
Taikhche

پورتال استان آذربایجان غربی

موزه مردم شناسی مهاباد ( حمام میرزا رسول )

 

اين بنا به لحاظ موقعيت مکاني بين بازار و مسجد جامع شهر واقع شده است و همين مسائل حکايت از اهميت حمام در بافت شهر داشته است . در گذشته ارتباط حمام با بافت پيرامون از طريق معبري که در کنار کارنسراي (سيمون) قرار داشت ، ميسر مي شد که بعدها يک ورودي بر روي خيابان سيد نظام درست کردند . پس از عبور از دالان (هشتي ورودي ) وارد قسمتي بنام آبينه مي شد که از ساير قسمتها مجلل تر بوده و تزئينات بهتري داشته است ، سپس کفشها را در آورده و در قسمتي که بنام کفش کن که در زير سکوي سر بسته مي باشد قرار مي دادند و وارد سر بينه مي شدند . اين قسمت ( سر بينه ) مانند سکوي اطراف سر بينه را احاطه کرده و مشتريان لباسها را در آنجا در آورده و در گوشه اي قرار مي دادند . سپس پس از بستن لنگ ( لباس مخصوص حمام ) مجدداً وارد بينه شده و پس از گذشتن از يک دالان که به مياندر معروف  است وارد گرمخانه مي شدند .

 

 

دالان ميان در به توالت و اتاق تنظيف يا نظافت خانه ( اتاقي که براي نظافت ، حجامت و حنابندان استفاده مي کردند ) نيز راه داشت که بعد از آن به صحن اصلي حمام يا گرمخانه منتهي مي شد و با بالا رفتن از چند پله به يک ورودي کوچک به صورت دولا وارد خزينه که گرمترين و مرطوب ترين قسمت حمام است ، مي شدند . در قسمت وسط خزينه ديگي بزرگ بنام تيان قرار داشته در زير تيان کوره حمام به نامهاي تون ، آتشدان و گلخن نيز معروف است قرار داشته است . مشتريان حدود نيم ساعت در خزينه مي مانند تا بدن خوب خيس بخورد . پس از آن به گرمخانه مراجعه کرده شروع به شستشوي  بدن مي کردند و افرادي که توانايي مالي داشتند از دلاک براي اين کار استفاده مي کردند بعد از شستن بدن مجدداً وارد خزينه شده و خود را در آب مي کشيدند . پس از اتمام استحمام از همان مسير که آمده بودند ، باز مي گشتند . نوع پوشش حمام ميرزا رسول طاق گنبدي است و سوخت آن از مواد آلي تأمين و آب آن نيز از طريق قنات تامين مي شد .

 

 

اين حمام در سال 1380 از طرف سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان خريداري و مورد بهينه سازي و سازماندهي و مرمت قرار گرفت از سال 86 نيز اعتبارات سفر اول رياست  محترم جمهوري به استان و اعتبارات تخصصي سازمان مرکزي و اداره کل موزه ها و مراحل تجهيز و تکميل و راه اندازي آن شروع شد و در حال حاضر آماده بهره برداري به عنوان موزه مردم شناسي مي باشد . در فضاي 537 متر مربع اين موزه در بخش سربينه و گرمخانه 23 پيکره ملبس به زيباترين و متين ترين لباس عمومي اهالي منطقه ، مراسم جنابندان زنان و نحوه استحمام مردان ( حجامت کننده ، حجامت شونده ، مشت و مال دهنده و . . .) به همراه ابزار آلات مردم شناسي در معرض نمايش هستند . اين موزه اولين موزه مردم شناسي استان به اين شيوه مي باشد .

آدرس موزه مردم شناسی مهاباد : مهاباد ، خیابان سید نظام ، چهار راه میدان آرد


شماره تلفن موزه : 04422237997


پست الکترونيک  mahabad@wazchto.ir


زمان بازديد : همه روزه صبح ها 8 الي 45/14

 مأخذ سايت سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي  • تعداد بازدید امروز
1
  • تعداد بازدید این هفته
40
  • تعداد بازدید این ماه
128
  • تعداد بازدید این سال
358
Powered By "Fara Rayane"
طراحی شده توسط فرا رایانه)